Wyznaczamy standardy w branży budowlanej – wywiad z Grzegorzem Gawłem, Prezesem Purinova, na łamach Izolacje.com.pl!
Purinova to jeden z czołowych europejskich producentów polioli poliestrowych oraz systemów poliuretanowych. Jak udało się Państwu osiągnąć tak wysoką pozycję na rynku?
Purinova formalnie powstała w 2006 roku, ale korzeniami sięga o wiele głębiej. Duch pionierstwa i innowacyjności towarzyszy nam od początku lat 80., gdy rozpoczynaliśmy działalność w sektorze chemicznym. Do dziś jest on wpisany w DNA naszej grupy.
Mówiąc o wysokiej pozycji na rynku, koniecznie trzeba wspomnieć o kluczowym wydarzeniu w historii firmy. Opracowanie i opatentowanie metody pozyskiwania polioli ze strumienia ubocznego to przełomowe osiągnięcie dla całej branży. Mówimy przecież o czasach, gdy tak ważna obecnie koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym nie była jeszcze w powszechnym zastosowaniu.
Dynamiczny start zawdzięczamy początkowej współpracy z Zakładami Chemicznymi Zachem w Bydgoszczy. Produkcja polioli w jednym z największych zakładów chemicznych w Europie oraz wizjonerskie projekty założyciela naszej spółki pana Wacława Korzeniowskiego stanowiły dla nas asumpt do wdrażania innowacyjnych pomysłów. To idee, które znacznie wyprzedzały swoją epokę.
Czasami trudności okazują się być bezcenną szansą. Tak było w roku 2006, gdy Zachem zamknął wydział odpowiedzialny za produkcję polioli. Ten kryzysowy moment potrafiliśmy umiejętnie wykorzystać, dzięki czemu stał się dla nas trampoliną do jeszcze szybszego wzrostu i dalszego rozwoju. W ten sposób powstała spółka Purinova, która w lutym następnego roku wykupiła niezbędny obszar produkcyjny oraz przejęła 16 pracowników. Tym samym zapewniliśmy sobie ciągłość produkcji i stabilność dla rozwoju całego zespołu.
Spoglądając wstecz, można powiedzieć, że firma zrobiła ogromny krok, a nawet skok w rozwoju. Nie tylko w liczbie zatrudnionych specjalistów, ale także pod względem technologii i portfolio produktowego. Dziś nad wzrostem spółki i naszej oferty pracuje ponad 260 pracowników, a cała grupa liczy już około 450 osób. Jako bezpośredni i pośredni uczestnik rynku budowlanego jesteśmy gotowi do mierzenia się z wyzwaniami branży.
Jak należy rozumieć to, że Państwa firma jest jednocześnie bezpośrednim i pośrednim uczestnikiem rynku budowanego?
Podwójna funkcja naszej firmy wynika z relacji względem innych uczestników gospodarki. Dominującą część naszej produkcji stanowią poliole poliestrowe stosowane przez inne firmy między innymi do produkcji płyt PIR, systemów natryskowych oraz innych systemów poliuretanowych wykorzystywanych w budownictwie. W ten sposób pośrednio uczestniczymy w rynku wyrobów budowlanych.
Jesteśmy również producentem izolacji natryskowych marki Purios, które mają bezpośredni wpływ na rynek materiałów budowlanych. Nasze rozwiązania wspierają nowoczesne budownictwo, dostarczając skuteczne i innowacyjne technologie. Oferujemy także kleje poliuretanowe, które znajdują zastosowanie w produkcji płyt warstwowych, wyrobów z drewna oraz bezpiecznych nawierzchni placów zabaw. Jako dostawca gotowych rozwiązań aktywnie uczestniczymy w kształtowaniu sektora budowlanego. oferując nie tylko zaawansowane technologie izolacyjne, ale także szeroką gamę chemii budowlanej.
Oddziaływane z obu stron sprawia, że nasza rola w wyzwaniach branży ma znaczenie. Jest to szczególnie zauważalne w tak strategicznych celach jak dekarbonizacja budownictwa.
Z jakimi wyzwaniami zmaga się obecnie branża budowlana?
Sektor budowlany stoi przed wieloma wyzwaniami. Wynika to między innymi z wyraźnego spadku liczby realizowanych inwestycji budowlanych oraz pozwoleń na budowę. Pomimo przejściowej głębokiej korekty przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce wygląda pozytywnie. Po dwucyfrowych spadkach odnotowanych w latach 2022–2023 rynek termoizolacji od roku 2024 stopniowo odbudowuje swoją pozycję. W ujęciu długoterminowym powinno rosnąć znaczenie segmentu remontów i modernizacji.
Jednak dla nas najważniejszy jest fakt, że pnie się ku górze zaufanie do izolacji poliuretanowych – w ostatnim kwartale 2024 roku udział izolacji PU wynosi nawet 35%. Izolacje natryskowe pianą PUR notują wzrosty rok do roku na poziomie 20%.
Wspomniana dekarbonizacja branży to bardzo ważne zagadnienie, któremu z wielką uwagą przygląda się Unia Europejska. Czy budzi ono zainteresowanie wśród inwestorów?
Jest to prawdopodobnie jedno z najważniejszych, a zarazem najciekawszych zagadnień. I pozostanie tak przez najbliższe dekady. Dekarbonizacja, a więc redukowanie śladu węglowego, rzeczywiście stanowi jeden z priorytetów Komisji Europejskiej. Z tego powodu wszystkie kraje wspólnotowe muszą dostosować się do Taksonomii, zgodnie z którą 70% odpadów ma być ponownie wykorzystanych, poddanych recyklingowi lub zagospodarowanych w inny sposób. Należy jednak pamiętać o powodach, które stoją za tymi przedsięwzięciami.
Dążenie do neutralności klimatycznej, które powinno nastąpić najpóźniej w roku 2050, jest kwintesencją idei zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z nią wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się stanem środowiska co najmniej tak samo sprzyjającym, jak to jest obecnie. Temat ten wzbudza największe emocje szczególnie u przedstawicieli pokoleń Y oraz Z. Stanowią oni również zdecydowaną większość wśród prywatnych inwestorów budowlanych.
Młodzi inwestorzy podczas podejmowania decyzji zakupowych związanych z budową domu często kierują się również względami środowiskowymi. Należy zaakceptować ten fakt i pokłonić się przed mądrością tej części społeczeństwa, która realnie kształtuje obraz współczesnej gospodarki. To, co wymaga wyjaśnienia, to udział izolacji poliuretanowych w zagadnieniu dekarbonizacji branży budowlanej.
Statystyki wskazują, że zainteresowanie termoizolacją wzrasta również wśród osób, które już posiadają domy. Program „Czyste Powietrze” przyczynił się do tego, że o nowoczesne ocieplenie pytają także osoby mieszkające w starszych budynkach. W Polsce jest ponad 14 milionów mieszkań, a ich średni wiek to 44 lata. W kontekście termomodernizacji nasze produkty to optymalne rozwiązanie zarówno ze względu na efektywność, jak i aspekty środowiskowe. Piana PUR to materiał izolacyjnyniskoemisyjny w cyklu życia.
Jak firma Purinova przyczynia się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych?
Według danych Eurostat w roku 2023 światowa emisja CO2 wyniosła ponad 37 miliardów ton. Według raportu ONZ aż 40% tych zanieczyszczeń pochodzi z branży budowlanej. To prawie 19 miliardów ton. Skala problemu jest zatem ogromna.
Opracowanie technologii pozwalających na choćby minimalne ograniczenie produkcji na bazie pochodnych petrochemicznych lub redukujących zużycie paliw kopalnych stanowi istotny przełom w walce o dobrostan środowiska. Natomiast nasza firma już od dawna stosuje rozwiązania redukujące ślad węglowy w dużym stopniu, a tym samym angażuje się w realizację postanowień dyrektywy EPBD, którą znowelizowano w 2024 roku. Wzorcowym przykładem jest strategiczny dla organizacji projekt PU Dust.
Na czym polega wspomniana technologia PU Dust?
Jesteśmy jedynym na świecie producentem polioli poliestrowych, które tworzone są na bazie glikolizatu otrzymanego z odpadowego pyłu poliuretanowego powstającego jako produkt uboczny w procesie produkcji płyt warstwowych PIR.
To autorskie rozwiązanie opracowane przez naszych technologów. Otrzymany w ten sposób poliol jest pełnowartościowym komponentem o takich samych właściwościach jak wyroby petrochemiczne. To stanowi jego decydującą przewagę konkurencyjną nad innymi tego typu rozwiązaniami.
Technologia PU Dust z całą pewnością stanowi przełom w opracowywaniu sposobów ograniczających emisję gazów cieplarnianych przez branżę budowlaną. Jesteśmy przekonani, że w znacznym stopniu przyczyni się do osiągnięcia zerowej emisyjności dla naszego sektora do roku 2050. Natomiast obecnie stanowi ona dla nas punkt wyjścia do rozwoju koncepcji o zastosowanie innych źródeł odpadów poliuretanowych z budownictwa. Naszym celem jest osiągnięcie gospodarki cyrkularnej dla nawet 90% materiałów poliuretanowych z rozbiórki.
Doświadczenia związane z recyklingiem materiałów poliuretanowych oraz ze stosowaniem komponentów pochodzenia roślinnego sprawiają, że nasze stale rozwijane portfolio chemii budowlanej będzie powiększane o materiały budowlane jutra. Materiały cechujące szeroki zakres zastosowań, ale przede wszystkim coraz niższy ślad węglowy.
W rozwój jakich technologii firma planuje inwestować w najbliższym czasie?
Nowelizacja ustawy wspierająca segregację odpadów BiR otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju. Wykorzystując nasze doświadczenie zdobyte przy opracowywaniu technologii PU Dust oraz odpowiadając na wyzwania związane z dekarbonizacją budownictwa, realizujemy projekt, którego celem jest stworzenie przełomowej serii produktów „Materiały budowlane jutra”. Dziś produkujemy na skalę komercyjną poliole poliestrowe na bazie pyłu PIR, które jakością dorównują produktom opartym na surowcach petrochemicznych.
Kolejnym krokiem w rozwoju tej technologii jest rozszerzenie źródeł surowców o odpady poliuretanowe z innych źródeł między innymi rozbiórkowe pianki natryskowe, izolacje z urządzeń AGD oraz pianki wiskoelastyczne. Dzięki temu będziemy w stanie odzyskać co najmniej 90% materiałów poliuretanowych z tych źródeł i nadać im nowe życie w ramach gospodarki cyrkularnej.
Na globalnym rynku nie ma obecnie komercyjnie dostępnych wyrobów budowlanych z surowców recyklingowych, które spełniałyby wymagania naszego projektu. To kolejny dowód na to, że Purinova wyznacza standardy w branży budowlanej, aktywnie wspierając jej dekarbonizację i rozwój w kierunku zrównoważonego budownictwa.
Czy da się pogodzić oczekiwania producentów z koncepcją zrównoważonego rozwoju?
Dyrektywa CSRD i standard raportowania zobowiązują branżę budowlaną do analizy i dokumentowania emisji w całym łańcuchu dostaw, zaczynając od produkcji materiałów budowlanych, poprzez proces budowy, okres funkcjonowania budynków i ich rozbiórkę, kończąc na ponownym wykorzystaniu odpadów
Produkcja mająca na względzie wysokie wymagania rynku i jednocześnie minimalizowanie wpływu na otoczenie nie jest wyborem – jest koniecznością. Doświadczenie towarzyszące nam od momentu założenia firmy zapewnia wyraźną przewagę. Wiemy, jak tworzyć i dostarczać nowoczesne rozwiązania zgodne ze zmieniającymi się przepisami i trendami.
Osiągnięcie budownictwa neutralnego zależy głównie od zwiększonej współpracy w całym łańcuchu dostaw . Dzięki staraniom i dalekowzrocznym planom firmy Purinova oraz innych organizacji odpowiedzialnych społecznie urzeczywistnienie tych planów jest w zasięgu kilku kroków. Współpraca i edukacja czyni ten dystans jest jeszcze krótszy.
Rozpoczęliśmy działania, które zrzeszają firmy OZE, architektów, dekarzy i innych specjalistów, aby wykorzystać nasze wspólne doświadczenie i wiedzę. Celem jest przekazanie tej wiedzy inwestorom oraz wykonawcom, a także informowanie ich o doniosłej roli przemyślanych, wspólnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mamy świadomość skali wyzwania, z jakim się mierzymy. Na szczęście dobrze wiemy, powodzenie zależy od współdziałania.
Przyświecające nam hasło #PositiveChemistry jest jak latarnia wskazująca jedyny bezpieczny kierunek do celu, a jest nim harmonia biznesu, środowiska i społeczeństwa. To motto jest głęboko zakorzenione w naszych codziennych działaniach, w strategii ESG, a także w przekazie marketingowym o promowaniu zrównoważonych praktyk. Przypomina o naszych zobowiązaniach względem biznesu, przyrody i ludzi, a także o konieczności dalszych prac nad przekształcaniem naszej branży.
Połączenie troski o zgodność z przepisami oraz szczera potrzeba ochrony środowiska to postawa godna uznania. Co jeszcze wyróżnia spółkę Purinova?
Autentyczny rozwój firmy jest możliwy dzięki szczególnemu połączeniu zaangażowania specjalistów i nowoczesnych technologii. Nasza organizacja właśnie w ten sposób osiągnęła znaczącą pozycję na kilku kontynentach, czemu towarzyszy nieustannie rozwijane portfolio. W ciągu kilku lat wzbogaciło się o jedno- i dwuskładnikowe kleje poliuretanowe do paneli PIR, wyrobów z drewna i do bezpiecznych nawierzchni z granulatów EPDM i SBR, a także o powłoki wykończeniowe do posadzek . Wierzę i wiem, że wspomniana synergia infrastruktury i know-how jest tym, co wyróżnia naszą firmę Wszyscy czujemy się tak samo odpowiedzialni zarówno za sprzedaż naszych materiałów, jak i za zrównoważony rozwój..
Nasze produkty odgrywają również znaczącą dla „misji zero” rolę w innych sektorach gospodarki. W naszej ofercie posiadamy między innymi systemy izolacji urządzeń AGD zaprojektowane zgodnie z ideą zamkniętego obiegu. Niemniej jednak zainteresowanie przyjaznymi środowisku komponentami obserwujemy we wszystkich współpracujących z nami branżach – motoryzacyjnej, obuwniczej, odzieżowej, górniczej, meblarskiej, chemicznej.
Na stronach internetowych podkreślacie Państwo, jak ważna jest dla Was idea społecznej odpowiedzialności biznesu. W jakim stopniu Państwa firma angażuje się społecznie?
Jesteśmy bardzo dumni z projektów, które wyznaczają nowe standardy w naszej branży, a zarazem stanowią pożytek. Przykładem są niektóre nasze przedsięwzięcia, wśród nich dom fundacyjny Tour de Fundacja, który dzięki naszym produktom stał się „ciepłym” miejscem wypoczynku i terapii dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Staramy się inspirować mniejsze i większe przedsiębiorstwa do udziału w projektach, które przyczyniają się do poprawy jakości życia lokalnej społeczności. Jedną z najnowszych inicjatyw jest zrzeszenie okolicznych firm partnerskich oraz współpraca z władzami Miasta Bydgoszczy. celu zmodernizowania odcinka drogi prowadzącego do kilku zakładów pracy, między innymi naszego.
Podjęliśmy inicjatywę i działania na rzecz poprawy stanu nawierzchni oraz zainstalowania oświetlenia. Przedmiotem wspólnych rozmów było więc bezpieczeństwo naszych pracowników, osób zatrudnionych w sąsiednich firmach oraz innych użytkowników drogi. Z przeprowadzonych rozmów wynikało, że spacery i dojazdy rowerami do pracy są popularną praktyką, a naprawa nawierzchni omawianego odcinka przyczyniłaby się do jeszcze większej aktywności fizycznej. Jesienią udało się zakończyć budowę chodnika oraz montaż oświetlenia..
Wcześniej opisane projekty stał się dla nas inspiracją i motywacją do kolejnych działań. W ramach inicjatywy charytatywnej „kolorowe place zabaw” wspólnie z innymi partnerami akcji wykonamy bezpieczną nawierzchnie placu zabaw jednej z bydgoskich placówek opiekuńczych. Mamy nadzieję przyczynić się do kreowania radosnych wspomnień wśród najmłodszych mieszkańców Bydgoszczy.
Tak liczne cele na przyszłość wymagają starannie przemyślanych działań. Jak przedstawia się strategia firmy Purinova?
Jej początkiem jest ciągła, intensywna edukacja w obszarze społecznej odpowiedzialności. Naszym zdaniem to jedyny sposób na to, by jednocześnie osiągnąć cele stawiane przez Unię Europejską oraz rzeczywiście powstrzymać degradację środowiska. Właśnie po to powstała – nomen omen – strategia ESG firmy Purinova #PozytywnaChemia na lata 2025–2030 z perspektywą do roku 2050.
Za tym jednym dokumentem stoją zarówno cała strategia, jak i misja naszej firmy, obejmująca plany realizacji sześciu celów głównych i kilkuset celów szczegółowych. Kluczowym elementem tej misji jest także nieustanne zwiększanie mocy produkcyjnych, automatyzacja procesów, rozwój naszego portfolio oraz doskonalenie dotychczasowych rozwiązań. Poświęcamy na to ogromne zaangażowanie oraz znaczące środki, wierząc, że inwestycje te przełożą się na długofalowy rozwój naszej firmy oraz pozytywny wpływ na otaczający nas świat.
Od roku 2025 strategia ESG będzie dostępna do pobrania na naszej stronie internetowej, umożliwiając zapoznanie się zarówno z harmonogramem wprowadzanych zmian i usprawnień, jak i z postępami w realizacji poszczególnych celów. Chcemy, aby świat, który odziedziczą po nas następne pokolenia, był co najmniej tak samo dobrym miejscem do życia, jakim jest obecnie.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami